Korzyści stosowania świateł DRL

Najczęstszym pytaniem jakie zadają sobie właściciele pojazdów, to jakie korzyści wynikają z zamontowania w ich samochodzie świateł do jazdy dziennej Led. Odpowiedź jest prosta – oszczędność wynikająca z rzadszej konieczności wymiany żarówek, przedłużenia żywotności akumulatora oraz niższego zużycia paliwa.

Największe oszczędności daje zamontowanie w samochodzie świateł do jazdy dziennej wykonanych w technologii LED - pobierają zdecydowanie mniej prądu (redukcja potrzebnej mocy jest bardzo znaczna - światła te zużywają kilka Wat w porównaniu do 150-200 Wat przy stosowaniu standardowych świateł mijania z żarówkami konwencjonalnymi) i charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Podczas jazdy na światłach mijania zużycie paliwa wzrasta o ok 0.3 litra/100km. Ilość ta nie wydaje się zbyt duża, jednak biorąc pod uwagę średnią ilość przejechanych kilometrów w ciągu roku (weźmy np 20 tys km) oznacza to wzrost spalania o ponad 60 litrów. Przy dzisiejszych cenach benzyny mamy ponad 300 PLN dodatkowych wydatków w skali roku. Na stronie www.daytime-running-light.com podane są wyniki badań przeprowadzonych przez BAST (niemiecki Federalny Instytut Komunikacji Drogowej), które dowodzą, że stosując światła do jazdy dziennej w technologii LED można zmniejszyć zużycie paliwa (przeznaczone na zasilanie oświetlenia w dzień) o ok 90% w porównaniu do jazdy na światłach mijania.

Instalacja lamp LED jest opłacalna jeszcze z innego powodu: - żywotność takich lamp (około 50 tys. godzin) daje ponad 5 lat codziennej jazdy non stop - statystycznie stosunek jazdy dziennej do nocnej wynosi 90 do 10.

Przy zakupie diodowych lamp do jazdy dziennej należy zwracać uwagę na wszystkie wymagane oznaczenia i jakość wykonania, gdyż na rynku jest dostępnych wiele lamp nie posiadającyh wymaganych przez prawo certyfikatów i homologacji, które mogą przysporzyć wielu kłopotów podczas kontroli drogowej lub podczas przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej..

 

Data dodania: 2011-10-07 22:23:31

Reklama